OFFICIAL SELECTION 2020

INTERNATIONAL COMPETITION 2020

 

1.     The Hole

Angelo Frezza, 2020, 15’

2.     Sheara

Chris Bangle, 2019, 11’11’’

3.     Apocalypse

Andrea Cecconati, 2019, 19’12’’

4.     Announced Tragedy

Fulvio Arricchiello, 2019, 9’29’’

5.     Things are looking up

Nicolas P. Villarreal, 2019, 8’18’’

6.     Zugzwang

Lars Fuchs, 2019, 8’28’’

7.     La Bellezza Imperfetta

Davide Vigore, 2019, 20’

8.     Consolation

Lina Asadullina, 2020, 20’43’’

9.     Alina

Rami Kodeih, 2019, 24’51’’

10.  Seedling

Marco Bitonti, 2019, 19’30’’

11.  Red

Karina Węgiełek, 2019, 29’59’’

12.  Lost Rabbit

Bertrand Lissoir, 2020, 21’59’’

13.  Unknown Morning

Ji-sook Kang, 2020, 22’55’’

14.  Hug me

Paola Manno, 2020, 14’52’’

15.  Men are hungry too

Francesco Lorusso, Gabriele Licchelli, Andrea Settembrini, 2019, 20’

16.  Breathe

Jeong-gil Han, 2020, 14’59’’

17.  Like Turtles

David Mandell, 2019, 22’40’’

18.  The Thorn

Yihuan Xu, 2019, 15’

19.  Anna

Dekel Berenson, 2019, 14’59’’

20.  My Name is Thomas Cain

Joseph Longo, 2020, 15’44’’

21.  Dear thirty year old me

Vid Valic, 2018, 25’

22.  Unraveled

Isabel Emily Katherine Wiegand, Asil Atay, Arden Colley, Kellie Fay, 2019, 3’39’’

23.  Spawning Migration

Ho Ying Kuen, 2019, 15’14’’

24.  Silver Clown

Songqiao Zhao, 2020, 28’54’’

25.  Every Day You Play

Mathieu Stevens, 2019, 15’

26.  The Bonefish

Daniel Houghton, 2020, 8’3’’

27.  The Winter

Xin Li, 2020, 5’

28.  Tell Me About Tomorrow/Расскажи мне про завтра

Igor Zuikov, 2020, 15’

29.  A Fallen Fruit

Amit Dubey, 2020, 13’

30.  The Guardian

Emanuel Nencioni, 2020, 6’46’’

31.  Birdie

Çağatay Ulusoy, 2020, 20’

32.  Thirty Minutes

Claire Elizabeth Terry, 2020, 18’19’’

33.  Bye, Circle

Taeyoung Kim, 2020, 19’24’’

34.  Inverno (Timo's winter)

Giulio Mastromauro, 2020, 16’28’’

35.  Bobo

Andrej Rehak, 2018, 14’40’’

 

 

MONTECATINI DAYS  IRS International Road Show (Heritage)

 

1.     Broken Treasures

Sondra Sottile, 2019, 10’

2.     The Hole

Angelo Frezza, 2020, 15’

3.     Dante divino poeta moderno

Mario Mariani, Luciano Casaredi, 2020, 22’

4.     Come un uragano senza identità

Roberta Mucci, 2020, 17’52’’

5.    Iddhu

Luigi Pironaci,2020,12’11’

 

 

AVANCA Film Festival (Portugal Guest Country)

 

1.     Entre sonhos

Joaquim Pavão, 2020, 20’

2.     A menor resistência

Rafael Marques, 2019, 7’38’

3.     Boca do Inferno

Luís Porto, 2019, 38’

4.     Diadema

Milana Majar, 2020, 30’

 

 

KIFF Kinolitopys, Kyiv (Ucraina Guest Country)

 

1.      We’ll never get lost together again

Yevgen Koshyn, 2020, 35’

2.      It happens

Olga Artushevska, 2020, 6’

3.     Weightlifter

Dmytro Suholytkiy-Sobchuk, 2018, 30’

4.      If we had tomorrow

Anastasiya Yevchenko, 2019, 15’

5.      Night express

Maryna Artemenko, Oksana Artemenko, 2018, 27’